Sitemize reklam vermek için yorumkat@yandex.com adresine mail atabilirsiniz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Bilgili Yorumcu shy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.02.2005
  Yer
  canım sıkılıyooo...
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2.123
  Rep Gücü
  3481

  Post Etkili iletişim yöntemleri


  Etkili iletişim yöntemleri

  Kurumlarda çalışanlar zamanlarının yüzde 75’ini diğer insanlarla iletişim içinde geçirirler. Bu nedenle de kurumlarda yaşanan problemlerinin büyük bölümünün ‘zayıf’ iletişimden kaynaklanması hiç de şaşırtıcı bir sonuç değildir. Dolayısı ile kurumların başarısında çalışanlarının hem birbirleri ile hem de hizmette bulundukları kimseler ile etkili iletişim kurabilmeleri çok önemlidir.

  Her ne kadar bizler doğumdan itibaren iletişim içinde olsak da bilginin bir bireye ya da gruba iletilmesi karmaşık, potansiyel olarak da yalnışa açık bir süreçtir. İletişim becerileri insanlar arası ilşkilerin merkezine oturur. Bu konuda kişilerin farkındalıkları nekadar artarsa kurdukları iletişim de o kadar etkili olur. İyi iletişim kurabilmek, kendinizi rahat hissetmediğiniz ortamlarda bile özgüveninizi koruyabilmeniz anlamına gelir. Etkili iletişim kurabilmek ise, insanların sizi ciddiye almaları, söylediklerinizi dinlemeleri ve sizinle diyalog içinde olmaları demektir.

  Etkili iletişim önce kişinin beyninde başlar. İçinde bulunduğunuz duygu drumu, iletişimde bulunduğunuz kişiye karşı tavrınız, konuyla ilgili düşünceleriniz, söylediklerinizden çok söylemedikleriniz etkilidir:sesinizin tonu, yüz ifadeniz,beden diliniz konuya karşı ruhsal tavrınızı yansıtır.

  İletişim becerileri,söylemek istediğinizi açık ve etkili bir uslupla ifade edebilmeyi, söylenmeyenleri, ima edilen düşünceleri, duyguları, karşımızdakinin beklentilerini işitip anlayabilmeyi içerir.

  Herşeyden önce karşınızdakinin ne anlatmaya çalıştığını anlamanız gerekir. İnsanın psikolojik olarak varolabilmesinde ihtiyaç duyduğu şeyler:anlaşılmak, onaylanmak, taktir edilmek, değer verilmektir.

  Karşınızdakine onu dikkatli bir şekilde dinlediğinizin mesajını verirseniz, karşınızdakine ihtiyacını duyduğu psikolojik rahatlığı da vermiş olursunuz. Bu en önemli gereksinim karşılandıktan sonra ise karşınızdaki üzerinde etkili olmaya ve sorunu çözmeye yönelebilirsiniz.

  İletişimin her türünde anlamda mutlaka bir kayıp yaşanır. Çünkü bizler iletmek istediğimiz şeyi yani düşüncelerimizi sözcüklere dönüştürmeye çalışırız. İletişimin zor olmasının nedeni de mesajın verilmesi ve alınması arasında yanılgıların meydana gelmesidir. Sosyal psikologlar bu süreç içinde anlamda yaşanan kayıbın yüzde 40-60 oranında olduğunu belirtmişlerdir. Anlamdaki kaybı en aza indirmek için iletişimde büyük rolü beden dili ve ses tonun belirlediğini çok iyi anlamaktır.
  İstemiyorum

 2. #2
  Banned blowfly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.02.2005
  Yer
  |͇̿C͇̿¤̿ ͇̿|
  Yaş
  35
  Mesajlar
  5.592
  Rep Gücü
  0

  Standart


  paylaşım için teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •