Sitemize reklam vermek için yorumkat@yandex.com adresine mail atabilirsiniz
9 sonuçtan 1 ile 9 arası
 1. #1
  Avrupa Fatihi FЄ@®LeSs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.11.2005
  Yer
  MerSin ๘۩ GalataSaraY RoCk
  Mesajlar
  1.891
  Rep Gücü
  770

  Arrow Uydu yayın şifresi nedir?Nasıl çözülür?


  Uydu yayın şifresi nedir?Nasıl çözülür?


  Size basit olarak olayı anlatayım, yapıp yapmamaya kendiniz karar verin.

  Elektronikte OLMAZ diye bir olay yoktur. Kilit varsa muhakkak anahtarıda vardır.

  Kullanılan en yaygın şifreleme sistemleri şunlardır (başka sistemlerde var ama en yaygını bunlar);

  Viaccess version I ve II
  Irdeto version I ve II
  Seca version I ve II
  Crypto Works
  Nagravision
  Conax

  Halazırda version II li şifreleme sistemleri ile Crypto Works şifreleme sisteminin algoritması tam olarak çözülememiştir. Bundan şunu anlıyoruzki bu tip şifreleme tekniği kullanan yayınları emule yazılım kullanarak, akıllı kartlara program yükleyerek çözemeyiz. Orjinal abone kartı edinip onun üzerinde ya bitiş tarihi süresi ile oynayabiliriz yada key girebiliriz.

  Genelde sistem şöyle çalışır.

  Yayın esnasında yayıncı tarafından sorgulama yapılır, bu sorgulama sizin yasal kullanıcı olup olmadığınızı, hangi pakete üye olduğunuzu, yasal kart kullanıp kullanmadığınız v.b. anlamak içindir. Bu sorgu sizin abne olduğunuz kanalı izlemek için uydu alıcısına yerleştirdiğiniz smartkart a yapılır. Sonuç olumsuzsa yayını izleyemezsiniz.

  Peki bunu nasıl yayıncıya bildiriyor derseniz o da şöyle. Yayıncıya telefon kablosu takılı değilse bildiremez, çünkü tek taraflı uydu sistemi kullanıyoruz. Yani sadece download yapıyoruz upload yapmıyoruz.

  Kullandığınız alıcıda zaten izlediğimiz şifreli yayının dekoderi (çözücüsü) olan CAM modül var. (Ya uydu alıcınızın içinde mevcuttur, ya kendiniz satın alırsınız yada yayıncı kendisi verir). Bizim ona yerleştirdiğimiz karttada anahtar var. Sorgu esnasında geçerli anahtar kartta bulunamazsa CAM mödülde yayının şifresini çözmez. Bizde izleyemeyiz.

  Ne yapılabilir bu durumda?

  İki yolu vardır bunun. Çok basit şekide açıklamaya çalışayım.
  1- Season Interface (bu tip işler için geliştirilmiş bir elektronik devre) ve uygun yazılım kullanılarak yayıncının gönderdiği anahtarları kaparsınız (log olayı).

  Aldığınız bu anahtarları yine uygun bir yazılım ve kart programlayıcı devre ile kartınıza kendiniz yazarsınız. Böylece kartınızda olmayan bir abonelik bilgisini kendiniz girmiş olursunuz.

  Ama şifreleme sistemleri aptal değildir. Ne yapacak? tabiki sizin illegal yöntemle anahtar girdiğinizi anlayacak.

  Biz ne yapacağız? Bizde aptal değiliz BLOCKER kullanacağız.

  Basit olarak blocker ismindende çağrışım yaptırdığı gibi bir bloklayıcı. Kartınızı önce bu ekipmana takıyorsunuz, onunla birlikte CAM modülünüzün kart yuvasına takıyorsunuz ve izliyorsunuz.

  Çalışma mantığı şu;

  Dedikya yayıncı çeşitli sorgulamalar yapar diye. Herhangi bir şifreleme sistemi çözülmeden önce uzun zaman loglama yapılır. Bu oldukça zahmetli bir iştir ve ortak çalışmayı gerektirir (son kullanıcıları ilgilendirmeyen bir olay korkmayın).

  Aynı Matrix filminin jeneriğindeki gibi yukardan aşağıya ikili sayı sisteminde yüzlerce rakam akar durur. Ekibin içinde programlayıcılar, elektronikçiler ve yazılım geliştiricileri ile bu esnada onlara habire çay demleyen, küllüklerini boşaltan Sebastiyan lar vardır.

  Büyük bir sabırla gelen her bir sayı kodlamasının kartta ne gibi dğişiklikler yaptığı gözlemlenir. Bu esnada abartmıyorum yüzlerce abone kartını feda edersiniz.

  Uzatmayayım sonunda neyin neyi sorguladığını, kartın nasıl cevap verdiğini öğrenirsiniz (algoritmasını değil zaten algoritmayı bulursanız digital uydu kartlarıyla emule yazılımlarla izlersiniz).

  Şimdi elde ettiğimiz bilgilerle yayıncının nasıl yasal abonesi olmadığımız kanalı tesbit ettiğini biliyoruz. Oturur blockerin içinde bulunan micro işlemciye bir program yazarız. Derizki sen şu şu şu sorgulamaların karta ulaşmasına izin ver şu şu sorgulamaları ise engelle yani karta yollama, o sorgulama geldiğinde kendin okey ver.

  Bu şekilde blocker in engellemesi ile karta kendi yazdığımız anahtarlarlarla abonesi olmadığımız kanalı izleriz.

  Yalnız yazdığımız bu illegal anahtarlar kartta saklanır. Dolayısı ile bir kontrol esnasında yayıncı tarafından tesbit edilir. Telefon kablosunu çıkarsanız bile bu bilgiler hem kartta hemde makinada kaydedilir. Bunun için ani baskınlarda yakalanma riskiniz çok yüksektir. Arada sırada hem kartınızı silmeniz hemde cihazına reset atmanız gerekir.

  2- Auto Blocker. Bu çok daha geliştirilmiş bir yazılımdır. Aynı blocker kartına daha büyük kapasiteye sahip bir micro işlemciye yazılmıştır. Genelde ticari olarak yazılmıştır ve fahiş fiyatlara satılmaktadır. Fakat yinede internette ararsanız Auto Blocker yazılımının public sürümlerini bulabilirsiniz. Bu dosyayı elektronik parça satıcılarından temin edeceğiniz uygun micro işlemciye yükleyerek kullanabilirsiniz. Tabi bunun içinde bir programlayıcıya ihtiyacınız var.

  Çalışma mantığı hemen hemen normal blocker in aynısı fakat çok daha gelişmişi. Yeterki kartınız yayıncı tarafından bloke edilmemiş olsun. Tüm kanalların sorgulamalarına okey verir ve dolayısıyle kanalları açar.

  Bu uygulamada karta birşey yazılmadığı için baskın esnasında sadece blocker in saklanması yeterlidir. Karttan bişey okuyamazlar.

  Tabi işler bu kadar kolay değil. İyi düşünmeniz gerek. Zira yayıncılar artık bu sorgulamaları hem çok sık yapıyorlar, anahtarları çok sık değiştiriyorlar hemde bizim kullandığımız Auto Chip in dosyaları onlarında elinde. Yani kullandığımız programın açık kaynak kodunu biliyorlar dolayısı ile çok sık ekarte ediliyoruz, hemde bizim bu konuda tartıştığımız yardımlaştığımız tüm forumlara onlarda abone ne aşamada olduğumuzu yakınen takip ediyorlar.

  Bu yüzden işin tadı kaçtı, sakın ha auto chip e büyük paralar verip satın almayın hem çok çabuk ekarte olabilir hemde yasal kartınızın yanmasına sebeb olabilir. İnternette bulacağınız public auto chip yazılımlarını kullanabilirsiniz ama o da aynı riske sahiptir unutmayın.

  Public olmuş şifreleme sistemlerine ait key dosyalarını internetten bulabilirsiniz. Anahtarlar değişse bile loglama yapılarak yeni anahtarlar herzaman güncel olarak yayınlanır. Bunları ya kendinizin yüklemesi lazım (bazıları uzaktan kumanda ile direk CAM modüle yazdırılabilir) yada piyasada bu işi yapan uydu satıcılarndan destek alabilirsiniz.

  Yerli firmalara ait şifre sistemlerine girmeye kalkışmayın istenmedik nahoş durumlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Ayrıca piyasada autochip diye otomatik çözücüler satılır, bunlarada yeltenmeyin, hem hiçbir garantileri yoktur hemde orjinal kartınızın yanmasına neden olabilir. Ayrıca yasadışıdır.

  Yayıncılar şifre sistemlerini bulan firmalara anlaşma karşılığı para öderler. Eğer yayınları çözülürse şifre firması tazminat ödemek zorundadır. Bu yüzden sürekli bir arayış söz konusu. Hem şifreleme sistemleri arayış içinde hemde bizim gibi şifreyi kırmaya çalışanlar.

  Bundan 1.5 yıl öncesine kadar şifreli paketlerin %90 nını deşifre edip izleyebiliyorduk. Ama artık firmalar tek tek version 2 şifrelemeye geçtiler. Yani sistemin adı aynı ama algoritması değişti. Önceleri internet ve bilgisayarlar yaygın olmadığından önemsemiyorlardı ama artık bilişim çağında bilgi ışık hızında yayılıyor. Kullanıcılar çeşitli sitelerden yeni anahtarlara hızla ulaşabildiğinden adamlar sistemi kökten değiştirmek zorunda kaldılar.

  Durum pekte okadar kötü değil aslında. Mesela viacces 2 nin tünelinin ucunda ışık göründü, kartlardaki time-bomb diye adlandırdığımız zaman sayaçlarını sıfırlayabiliyoruz ve bu yöntemle süresi bitmiş abone kartlarla yayını izleyebiliyoruz. Adamlarda boş durmuyor tabiki geçenlerde viaccess kendi resmi sitesinden version 3 şifrelemenin hazır olduğunu açıkladı. Fakat yayıncıların hepsi hemen bu version 3 e atlamazlar. Yeni sistem yeni külfet demektir onlar için.

  Zira hem firmaya yeni sistemin parasını ödiyecekler hemde abonelerinin kartlarını toplayıp yenileri ile değiştirecekler. Buda baya bir rakam tutuyor. Birde piyasada rakiplerin çok olup abone fiyatlarını düşürmelerini düşünürseniz durumu anlarsınız.

  Bu durumda şifreyi üreten firmanın yapacağı tek şey kalıyor, yeni sistemi satmak için eskisinin algoritmasını el altından kendisi piyasaya salmak. Zaten öylede yapıyorlar.

  İşte durum bu. Göreceksiniz yakında version 2 li sistemler tamamı ile public olacaklar. Bu tıpkı antivirüs yazılım firmalarının virüs üretip ortama salması gibi birşey.

  Onun için ben derimki satıcının sözlerine herzaman şüphe ile yaklaşın. Bir kere bu olay yasadışı olduğundan asla garanti veremezler. İkincisi yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi heran herşey değişebilir.

  Uydu alıcısını seçerken tabiki CAM modul girişli bir cihaz almakta fayda var. Piyasada dolaşan ve CAM modul girişi olmayıpta emulatör yazılımlarla şifre çözen cihazlar aslında pekde cazip değil bu açıdan. Ama şuan için mükemmel iş görüyorlar, ilerisi ise karanlık tabiki.

  Eğer sabırlı ve azimliyseniz başarırsınız, çünkü özellikle bizim alanımızda olmaz diye birşey olamaz. Fakat sade bir kullanıcı için iş biraz daha zor çünki o hiç uğraşmayıp kartı takıp izlemek ister. Bu eskidende mümkün değildi şimdide öyle.

  Bunları yazmakla kimseyi caydırmak yada teşvik etmek amacı gütmüyorum. Sadece basit bir şekilde konunun esasını açıklamaya çalıştım.

  Yasadışı ticari amaç ve illegal kullanımından uygulayıcının kendisi sorumludur.

  Alıntıdır

 2. #2
  ForumTAkolik alierce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.10.2005
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  1.507
  Rep Gücü
  620

  Standart


  saol dostum güzel derleme yapmışsın....

 3. #3
  ForumTA Yenisi
  Üyelik tarihi
  16.11.2005
  Mesajlar
  30
  Rep Gücü
  234

  Standart


  Benim anlamadığım en kıytırık şifreli kanallar bile her gün şifrelerini değiştirirken nasıl oluyorda porno kanallarının şifreleri hiç değişmiyor ya da şifreleri kolay çözülüyor.Acaba bunu bilinçli yapan zengin toplum mühendislerimidir?

 4. #4
  Avrupa Fatihi sars87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.11.2005
  Yer
  LATİN AMERİKADAN...
  Mesajlar
  1.467
  Rep Gücü
  1646

  Standart

  derlemen güzel olmuş emeğin için teşekkürler ama
  Alıntı fearlessndr Nickli Üyeden Alıntı
  Uydu yayın şifresi nedir?Nasıl çözülür?


  Halazırda version II li şifreleme sistemleri ile Crypto Works şifreleme sisteminin algoritması tam olarak çözülememiştir. Bundan şunu anlıyoruzki bu tip şifreleme tekniği kullanan yayınları emule yazılım kullanarak, akıllı kartlara program yükleyerek çözemeyiz. Orjinal abone kartı edinip onun üzerinde ya bitiş tarihi süresi ile oynayabiliriz yada key girebiliriz.
  bu yazdıklarına katılamıyorum çünkü Crypto Works şifreleri halazırda akıllı kartlarla çözülmektedir bilginize...
  çıktım bu yolcuğa şimdi artık gitme vaktidir....


 5. #5
  ForumTA Yenisi
  Üyelik tarihi
  13.03.2006
  Mesajlar
  13
  Rep Gücü
  0

  Standart

  Merhaba öncelikle insanları yayın şifreleme teknikleri konusunda aydınlattıgın için teşekkür ederim. eger Sky star dijital Tv kartı ile şifre çözme konusunda bana mesaj yazarsan çok sevinirim. Ben gerekli tüm işlemleri yaptıgım halde çözemedim bir yerde hata yapıyorum ama anlayamıyorum

 6. #6
  Profesyonel Yorumcu SiBaRu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.12.2005
  Yaş
  36
  Mesajlar
  4.988
  Rep Gücü
  2269

  Standart

  Valla ben annamıyom bu şifre işlerinden
  Teşekkürler paylaşımın için emeğine sağlık

 7. #7
  ForumTA Yenisi
  Üyelik tarihi
  26.03.2006
  Yer
  MeRsiN Takımı:๘۩GalataSaRaY
  Yaş
  30
  Mesajlar
  54
  Rep Gücü
  255

  Standart

  paylaşım için sağol abey
  Emeğimin Karşılığını İsterim
  Başka Söze Gerek Yok

 8. #8
  Avrupa Fatihi DEWRİM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.01.2006
  Yer
  :::KIZILDERE::: Takımı:๘۩GaLaTaSaRaY๘۩
  Mesajlar
  3.315
  Rep Gücü
  1687

  Standart

  Benİm HİÇ Bunlari Okumama Gerek Yok Ama ArkadaŞ Zahmet Edİp YazmiŞ SaĞolsun

  IsPaRtA MeRkEz KaFaSıNa GöRe HeRkEsSsS

  O Şimdi Asker (Güney)  ::::KIZILDERELİ::::

 9. #9
  ForumTA Gezgini GraHaM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2005
  Mesajlar
  133
  Rep Gücü
  274

  Standart

  Bunu anlayabilmek için televizyoncu yaynında calışmak lazım
  Forumta Mersinlileri hadi Buraya...

  Terazi Yan Tarafta Fazla Söze Gerek Yok


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •